Lastik Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler | LimonOTO
lastik-secimi
Posted in: Blog

Otomobilinize Lastik Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Otomobilleri her mevsim güvenli bir şekilde kullanabilmek için lastik seçimini doğru yapmak gerekir. En zorlu işlemlerden biri olan lastik seçimi, belirli kriterleri göz önünde bulundurmayı gerektirir. Meşakkatli bir iş olsa da aracın performansını doğrudan etkileyen lastikler aynı zamanda can güvenliğine de etki eder. Araçların güvenliği konusunda oto lastik kilit noktası olduğu da söylenebilir. Bu nedenle belirli kriterleri göz önünde bulundurarak en uygun lastiği seçmek mümkün olabilir. En çok dikkat edilen kriterleri şu başlıklar altında incelemek mümkün olabilir:

lastik-ebati

Araç Model ve Sınıfına Dikkat Edin

Aracınız için lastik seçerken hem aracın modeline hem de sınıfına dikkat etmeniz gerekir. Marka, model ve sınıf dikkate alınmadan lastik seçimi yapmak aracınızın performansının düşük olmasına neden olabilir. Otomobillerde ve hafif ticari sınıf araçlarda kullanılan lastiklerin sınıfı seçimlerde dikkat edilen unsurlar arasında yer alır. Bununla birlikte hangi amaç için kullanacağınızı da önceden belirlemeniz gerekir. 

Ağır yük taşınacak bir aracınız var ise yük sınıfına dikkat etmelisiniz. Bu detaylara dikkat etmemek hem lastiğin kısa ömürlü olmasına neden olur hem de aracınız yeterli kapasitede çalışmaz. Böyle durumlarda ilk olarak yük sınıfına ve araç modeline uygun bir lastik seçimi yapılmalı. Önem verilmesi gereken bir diğer detay ise aracın fabrika çıkışındaki lastikler için belirtilen hız indeksi değerleridir.  

 

Bulunduğunuz Şehrin Hava Koşullarına Uygun Seçim Yapın

mevsime-uygun-lastik

Hava koşulları otomobil lastiği seçimlerinde en çok üzerinde durulan konular arasında yer alır. Mevsim ve iklim koşulları lastik seçimlerini doğrudan etkileyen unsurlardandır. Eğer araçlarınızı karlı havalarda kullanmıyorsanız ya da çok nadiren kullanıyorsanız standart lastikler kullanabilirsiniz. Standart lastikleri kullanabileceğiniz hava değerlerinin 7 derece üzerinde olması gerekir. Bu lastikler dört mevsim rahatlıkla kullanılabilirler. 

Ancak kış ayları kar yağışlı olan şehirlerde kış lastiği tercih edilmesi gerekir. Çetin hava koşullarında, buzlu yollarda bu lastikler daha yüksek bir koruma sağlar. Yol tutuşu daha iyi olan lastikler aynı zamanda karda ve buzda kayma meydana getirmezler. 

İlginizi çekebilir: Motor Yağı Numaraları Ne Anlama Geliyor?

Yakıt ve Konfor Faktörlerine Göre Ebat Seçimi Yapın

Otomobiller için lastik seçimi yaparken bir diğer önem verilmesi gerekenlerden birisi de yakıt verimliliğidir. Uygun bir şekilde lastik seçmek yakıt konusunda tasarruf etmenize de olanak tanır. Özellikle lastik etiketi üzerindeki yakıt verimliliği sınıfına önem vermelisiniz. A-G arasındaki lastikler G harfine ilerledikçe verimliliğin azaldığını belirtir. Bu nedenle seçimlerde yalnızca mevsim ya da güvenlik değil aynı zamanda yakıt konusunu da dikkate almanız gerekir. 

Doğru lastik seçimi yaparken yakıtta verimlilik yanında birçok farklı konuda da tasarruf elde edersiniz. Kalite fiyat endeksi üzerinden değerlendirme yaparak lastik seçimi yapmaya dikkat etmeniz gerekir. 

kis-lastigi

Aracı Kullanacağınız Yol da Önemli

Lastik seçiminde en çok önem verilmesi gerekenler arasında kullanılacağı yolun durumu da bulunur. Yolun asfalt ya da taşlı olması bu süreçte önem arz eden konular arasında yer alır. Lastiğin kullanılacağı yolun durumu lastik verimliliği ve ömrü üzerinde önemli etkilere sahiptir. Hem lastiğin kısa sürede aşınmaması hem de uzun yıllar güvenli kullanım açısından lastik üzerindeki desen derinliklerine de önem vermek gerekir. 

Lastiklerin üzerinde bulunan desenler yol tutuşuna önemli katkılar sağlar. Bu desenler de yolun durumuna göre zamanla aşınma yaratabilir. Desenlerin aşınması da aracın yol tutuşunun azalmasına neden olur. Bu nedenle taşlı arazide kullanılacak lastik ile düz arazide kullanılacak olanlar birbirinden farklılık gösterir.

Ürünlerimizi incelemek için buraya tıklayabilir, ürünlerimiz hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayarak bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilir, ya da bizimle buraya tıklayarak iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.