Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler | LimonOTO
motor-yagi-nasil-secilir
Posted in: Blog Motor Yağı

Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Motor Yağı Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç sahipleri periyodik bakım sırasında mutlaka belirli noktalara dikkat etmek durumunda. Bunlardan ilki de motor yağı seçimi oluyor. Motor yağı bir aracın motor aksamındaki hareketli parçaların sürtünmesini önleyerek aşınmayı en aza indiren yağ türüdür. Bu yağın değişimi de uygun bir yağ seçimi de araç ömrünü yakından etkiler. 

Motor yağı seçimi yaparken dikkat edilen birtakım noktalar bulunur. Bu yağın seçiminde mutlaka orijinallik ilk dikkat edilmesi gereken nokta. Bunun yanında viskozite değeri ve dolum tarihi de seçim sırasında dikkat edilenler arasında bulunuyor. Raf ömrü kısa ürünler arasında yer aldığından satın alırken mutlaka kullanım tarihlerine dikkat etmek gerekiyor. 

Motor Yağının Görevi Nedir?

Motor yağı, içten yanmalı motorlarda bulunan tüm hareketli parçaların sürtünmesini en aza indiren yağlardır. Bu yağların kullanımı ile birlikte motordaki aşınma da en aza iner. Ancak motor yağı belli bir kullanım ömrüne sahip. Kullanıcılar bu yağları araçlarına eklediklerinde kullanım sürecini takip etmek zorunda. Çünkü motor yağlarının kullanıldıkça içine çeşitli parçacıklar dolar. 

Yağ içerisine dolan parçacıklar da zamanla yağı katılaştırır ve akışkanlığını yitirmesine neden olur. Böyle durumlarda mutlaka yağın yenilenmesi gerekir. Kayganlığını yitiren yağ zamanla motorun da işlevini yerine getirememesine neden olur. Bu bakımdan motor yağı değişimi her sene mutlaka aksatılmaması gereken bakım işlemleri arasında yer alıyor.

Dizel Araçlarda Motor Yağı Seçimi

yag-degisimi

Dizel araçlarda motor yağı seçimi yaparken uygun yağların kullanımına dikkat edilmeli. Bazı yağlar yalnızca dizelde kullanılırken bazıları benzinli araçlarda kullanılır. 5W- 30 motor yağları ise her ikisinde de kullanılabilir. Bu yağlar genelde çok dereceli yağ türleri arasında yer alır. W kış anlamına gelir ve önceki sayıda düşük sıcaklıklarda yağın kalınlık durumunu ifade eder. Bu motor yağı -300’den 300C’ye kadar kullanmak mümkün olabilir. 

10W-40 motor yağları ortak kullanım imkanı veren yağ türleri arasında yer alır. Bu yağlar LPG, benzinli ve dizel araçlarda ortak olarak kullanılabilir. Ancak bu yağları kullanırken mutlaka üretici firmanın önerdiği türleri seçmeye özen göstermeniz gerekir. 

Benzinli Araçlarda Motor Yağı Seçimi

Benzinli araçlar için ideal motor yağları arasında 0W-20 motor yağları kullanılabiliyor. Bu yağlar motorların gereksinim duyduğu yüksek performansı en iyi şekilde sağlıyor. Birçok benzinli araç tipinde kullanılabilen motor yağları arasında yer alıyor. 0W-30 motor yağları ise benzinli ve dizel araçlarda kullanılabilir. Binek ve hafif ticari araçlarda istenilen performansı en iyi şekilde sağlayan yağlar arasında bulunuyor. 

Özel formüle sahip olarak üretilen bu yağlar etkin temizleme ve aşınmalara karşı yüksek koruma özellikleri ile öne çıkıyor. Uygun olan araç motorlarının ömrünün uzatılmasında önemli işlevlere sahip oldukları söylenebilir. 

Aracınıza uygun motor yağı LimonOTO’da! Sayfaya ulaşmak için tıklayın.

Doğru Motor Yağı Kullanılmazsa Ne Olur?

Araçların performansını etkileyen yağların doğru seçimi oldukça önemli bir konu. Özellikle motor yağı kullanımında doğru yağ seçimi her araç sahibinin titizlik göstermesi gereken durumlar arasında yer alıyor. Doğru motor yağı seçmediğinizde aracınızın motorunda oldukça ciddi arızalar ortaya çıkabilir. Dizel, LPG ve benzinli araç türlerine özel olarak üretilen motor yağlarının aracın türüne göre seçilmesi de dikkat edilen konular arasında yer alır. 

Dizel araç için üretilen bir motor yağı benzinli araçta istenilen performansı göstermez. Bu durum da zamanla aracın performansını yitirmesine ve motorun da yüksek maliyetli arızalar meydana getirmesine neden olur. Bu bakımdan motor yağı seçiminde aracın markası, modeli, türü oldukça önemli detaylar arasında yer alır. 

İlginizi çekebilir: Uzun Yola Çıkmadan Önce Kontrol Etmeniz Gereken 4 Yer

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.