Uzun Yol Öncesi Aracınızda Kontrol Etmeniz Gereken 4 Yer | LimonOTO
araç kontrolü
Posted in: Blog Periyodik Bakım

Uzun Yol Öncesi Aracınızda Kontrol Etmeniz Gereken 4 Yer

Uzun Yol Öncesi Aracınızda Kontrol Etmeniz Gereken 4 Yer

Özel ya da ticari bir araç ile uzun yola gitmeden önce bakım yaptırmak hayati bir önem taşır. Hem sürücü hem de diğer yolcular açısından aracın bakımının aksatılmaması tüm araç sahiplerinin önem vermesi gereken bir konu. Uzun yol öncesi aracınızın belli alanlarında detaylı bakım yaptırmak yol konforu açısından da önem taşır. Araç bakımı sırasında sıvı kontrolleri, motor bakımı, lastik ve fren sistemi kontrolleri detaylı olarak yapılması gereken bakımlar arasında bulunur.

Özellikle uzun bir süre bakım yapılmamış ise bu konuda son derece dikkatli davranmanız gerekiyor. Lastiklerin uzun süre bakımdan geçirilmemiş olması ya da fren sistemine bakılmaması en ufak durumlarda ciddi kazalara sebebiyet verebilir. 

Uzun Yol Öncesi Bakımın Önemi

Uzun yol öncesi araç bakımı birçok yönden hayati öneme sahip. Olası kazaların önüne geçmede bu bakımların büyük bir önemi bulunur. Bu alanda profesyonel olan araç bakım ustalarına aracınızı teslim ettiğinizde birçok farklı alanda gerekli kontroller gerçekleştiriliyor. Aracı her türlü yol durumuna karşın hazırlıklı hale getiren ustalar sizlere daha konforlu ve güvenli bir araç sunuyor. Araç bakımı sırasında özellikle şu kontrollere büyük bir önem veriliyor. 

1-Araç Sıvı Kontrolleri

Uzun yol araç bakımı sırasında sıvı kontrolleri ilk olarak dikkat edilenler arasında yer alıyor. Motor yağ ve su haznelerinde bulunan tüm sıvıların yola çıkmadan önce kontrol edilmesi gerekir. Eskiyen yağların değiştirilmesi ve azalan suların yenilenmesi gerekir. Bu kontrollerin yapılabilmesi için mutlaka ilk önce motorun soğuması beklenir. Sonrasında motor yağı çubuğu çıkarılarak gerekli kontroller yapılır. 

Bu süreçte minimum ve maksimum yazılarının ortasında ise motor yağında bir sorun yok demektir. Motor suyu kontrolü yaparken de optimum seviyeyi gösteren çizgiye bakmak gerekir. Motor su seviyesi çok düşük ise özellikle yaz aylarında aracınızın hararet yapma riski oldukça yüksek. Bunun yanında kaçak olup olmadığı da kontrol edilmesi gerekenler arasında yer alır. 

2-Fren Sistemi Kontrolleri

Uzun yol öncesi kontrol aşamasında fren sistemi bakımı da önemli. Aracın yüksek hızdan durma seviyesine gelene kadar kontrolleri sağlayan bu sistemler kesinlikle ihmale gelmeyen araç parçalarıdır. Bu nedenle uzun yol öncesinde mutlaka uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gerekir. 

Fren sistemleri aracın türüne göre farklılık gösterebilir. Manuel ve otomatik fren sistemlerinin bakımı da bu nedenle farklı olabilir. Fren sistemi bakımı sırasında eğer bir parça değişimi gerekiyor ise orijinal yedek parçalar kullanılması da önemli detaylardan biri.

3-Lastik Kontrolleri

Lastik kontrolleri uzun yol öncesinde en çok dikkat etmeniz gerekenler arasında yer alıyor. Lastiklerin basınçları, diş derinlikleri kontrol edilmeli. Aynı zamanda mevsime göre lastik kullanmak uzun yol için önemli bir konu. Kış aylarında kar yağışı olan bir yere giderken kış lastiği kullanmak kaza risklerini en aza indiren konular arasında bulunuyor. Rot balans ayarlarını yaptırmak da önem verilen bakım rutinlerinden biri.  

4-Rot ve Balans Ayarlarının Kontrolü

Rot ve balans ayarlarının kontrolleri ise sürüş konforu açısından önemli. Sürüş sırasında aracın olması gerekenden daha fazla titremesini istemiyorsanız rot ve balans bakımını önceden yaptırmalısınız. Aracın sağa ve sola çekmemesi de bu bakımın önemini vurgulayan noktalardan biridir. 

Araç bakımında gerekli tüm yedek parçalar LimonOTO‘da!

Uzun Yol Boyunca Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uzun yola giden şoförlerin birçok detaya dikkat etmesi gerekiyor. Motor yağı kontrolleri, soğutma suyu kontrolleri en çok dikkat çeken durumlar içerisinde yer alıyor. Bunların yanında cam suyu kontrolleri, fren sistemleri, lastik ve hava basınçları, yağ sızıntıları gibi konular da yine yola çıkmadan ya da yol sırasında dikkat edilenlerdendir. Benzin ibresi ve yolun durumu da göz önünde bulundurulması gerekenlerden bazıları. 

İlginizi çekebilir: Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.