Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli? | LimonOTO
şanzıman-yağı-değişimi
Posted in: Blog Şanzıman Yağı

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Şanzıman Yağı Ne Zaman Değiştirilmeli?

Araçların önemli donanım parçalarından biri olan şanzıman, motordan aldığı gücü istenilen değerde şafta ve diferansiyele aktarma görevini yerine getirir. Bu parça içerisinde yer alan dişliler aracın istenilen hızda gitmesine yardımcı olur. Bunun yanında araç durur haldeyken motorun çalışmaya devam etmesini sağlar. Kısacası aracın hızı ve hareketleri üzerinde etkili parça. Şanzıman yağı da bu parçanın işlevlerini yerine getirebilmesi için önemli bir araç yağıdır.   

Şanzımanın otomobildeki işlevlerini yüksek performans ile yerine getirebilmesi için mutlaka araçta iyi bir dişli sistemi olması gerekiyor. Bu dişliler birbirine sürtünerek çalıştığından zamanla aşınmalar meydana gelecektir. Böyle durumlarda yağ kullanmak bu aşınmaları en aza indirir ve şanzımanın daha yüksek standartlarda çalışmasını sağlar. 

Şanzıman Yağı Değiştirilmeli mi?

sanziman-yagi-degisimi

Birçok araç sahibi araçlarının donanım parçaları hakkında yeterli bilgiye sahip değil. Aracın yağlarının değişim periyodu, hangi kalitede yağ kullanılması gerektiği gibi konular her araç sahibinin mutlaka bilmesi gerekenler arasında yer alıyor. Şanzıman yağı da araç sahibi için önem arz eden konulardan biri. Bu yağın değiştirilip değiştirilmediğini de bilmeyen çok fazla araç sahibi bulunuyor. Şanzıman yağı değişir mi sorusu bu bakımdan birçok kişinin merak ettiği konular arasında yer alıyor. 

Şanzıman yağı belirli periyotlarda değiştirilmesi gereken yağ türleri arasında yer alıyor. Bazı kişiler otomatik şanzıman yağ değişimi yapılmaması gerektiğini iddia etse de bu yağın mutlaka zaman zaman yenilenmesi önemli noktalar arasında yer alır. 

Şanzıman Yağı Ne Sıklıkla Değiştirilmeli?

Otomatik şanzıman yağı aracın kullanılma periyoduna ve kullanıldığı yere göre farklı periyotlarda değiştirilebilir. Bu yağın değişimi genel olarak 120 bin, 80 bin ya da 40 bin kilometrede bir değiştirilmesi büyük bir önem taşır. 

Aynı zamanda aracınızın türüne en uygun şanzıman yağını kullanmak da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. Aracınızın istenilen performansta çalışabilmesi ve iç donanım parçalarının aşınmamaya uğramaması için bakım periyodunda dikkat edilmesi gereken bir yağ türü. 

Oto yedek parçalar LimonOTO’da! Ürünlerimizi incelemek için tıklayın.

Şanzıman Yağı Değiştirilmezse Ne Olur?

Şanzıman yağı aracın kullanımına bağlı olarak zamanla eskimeye başlar. Bu yağın araç işin yerine getirmesi gereken işlevler de bu sürede kaybolmaya başlar. Şanzıman yağı bulunduğu alandaki dişlilerin aşırı sürtünmeden aşınmaması için periyodik olarak değiştirilmesi gerekir. Yağ eskidiğinde ve işlevini yitirdiğinde dişlilerdeki sürtünme artarak aşınmanın da artmasına neden olur. 

Bunun yanında şanzıman yağı işlevini yerine getirmediğinde dişlilerde gürültüler meydana gelir ve sert geçişler meydana gelir. Bu da aracı kullanma zorluğu ortaya çıkarır. Otomobilin vites değiştirirken zorlanmaması için şanzıman yağı bakımında ve değişimine gereken önemin verilmesi büyük önem taşır. 

Yağ Değişiminde Şanzıman Tipi Önemli Mi?

otomatik-sanziman-yagi

Günümüzde araçlar otomatik vites ya da manuel vites olarak kullanılıyor. Bu nedenle yağ değişimi sırasında aracın mutlaka vites türüne önem verilmesi gerekiyor. Manuel şanzıman yağı manuel şanzımanlı araçlarda kullanılırken otomatik şanzıman yağları da diğerlerinde kullanılıyor. Aracın bakımı yapılırken özellikle bu detaya dikkat edilmesi gerekiyor. 

Şanzıman yağı değişimi konusunda herkes yeterli bilgiye sahip değil. Kişilerin araç yağ değişim konularında profesyonellerden destek alması bu bakımdan büyük bir önem taşıyor. Belirli periyotlarda değiştirilmesi gerekli olan şanzıman yağının ömrü otomatik ve manuel olmasına göre de farklı olabilir. Bu bakımdan aracınızı çok iyi tanımanız ve ne tür yağ kullanmanız gerektiğini de bilmeniz gerekiyor. Yıllık araç bakımlarında bu yağın durumunu kontrol ettirmek ve gereken durumlarda değiştirmek her araç sahibinin önem vermesi gerekenler arasında bulunuyor.  

İlginizi çekebilir: Otomobillerde Periyodik Bakım Ne Sıklıkla Yapılmalı?

Bizi sosyal medya hesabımızdan da takip etmek için buraya tıklayın.

Comments (2)

  1. Opel Vectra B kasa otomatik vites bu araç için hangi yağ Uygun görülen Aceba teşekkürler

    1. Değerli kullanıcımız, Aracınızın Vectra B 2.0 Petrol 100kW Saloon (C20SEL,X20XEV) (1995-2000) olduğunu varsayarak Şanzıman yağı için Shell Spirax S5 Cvt X veya Spirax S5 ATF X kullanmanızı öneririz. 3 – 3,5 LT kapasitesi vardır. Motor yağı olarak Shell Helix HX7 10W-40 (SN Plus A3/B4) kullanmanızı öneririz. Ürün linklerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

      https://limonoto.com/urun/yag-antifriz/sanziman-yagi/shell-spirax-s5-cvt-x-1-litre-sanziman-yagi/

      https://limonoto.com/urun/yag-antifriz/motor-yagi/shell-helix-hx7-10w-40-motor-yagi-4-litre/

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.